Θρύλος μαινόμενος έτοιμος για το νταμπλ σμπαράλιασε τον Παναθηναϊκό στο «Μελίνα Μερκούρη»! (3-0)

Άλλα Σπορ Ειδήσεις

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Ρέντη και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League και πλέον απέχει μία μόλις νίκη από το 32ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.
Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας εκπληκτικό βόλεϊ με όπλο τους το πολύ δυνατό σερβίς, ήταν τρομερά αποτελεσματικοί στο μπλοκ και στην επίθεση και έδειξαν πολύ προσηλωμένοι σε όλους τους τομείς
Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Στερν στη διαγώνιο, Ιντάλγκο – Κουμεντάκη στα άκρα, Γκουσταβάο – Τζούριτς στο κέντρο και λίμπερο τον Τζιάβρα. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Κασαμπαλή στην πάσα, Ερνάντεζ στη διαγώνιο, Κόβαρ – Πρωτοψάλτη στα άκρα, Ρανγκέλ – Βουλκίδη στο κέντρο και λίμπερο τον Ζήση.

Με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο, η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 8-5 του πρώτου σετ με άσο του Κουβανού ακραίου. Το τριφύλλι ισοφάρισε 8-8 με τον Κόβαρ, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν το 12-10 με άσο του Κουμεντάκη. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του πρώτου σετ και ήταν πολύ καλός στο κομμάτι του μπλοκ – άμυνα αλλά και το σερβίς. Με δύο διαδοχικούς άσος του Κουμεντάκη, η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε 21-16 και έφτασε στην άνετη κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17 με πέρασμα του Γκουσταβάο αφού ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση.

Με επίθεση του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 1-4 στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός, με όπλο το σερβίς προσπέρασε 8-5 με δύο διαδοχικούς άσος του Στερν και μπλοκ του Τράβιτσα. Η ομάδα του Πειραιά ήταν εξαιρετική παντού, την ώρα που το τριφύλλι έπαιρνε κάτω από βάση στο κομμάτι μπλοκ – άμυνα αλλά το σερβίς. Οι γηπεδούχοι έκαναν «πάρτι» στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στο 24-15 με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και στη συνέχεια κατέκτησαν το σετ με πλασέ του Ιντάλγκο.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Με τον Ολυμπιακό να έχει σε καταπληκτική βραδιά τους Ιντάλγκο, Στερν και Τζούριτς και με τα σερβίς να κάνουν … σμπαράλια τη πράσινη υποδοχή σε καίρια σημεία οι «ερυθρόλευκοι» το κατέκτησαν με 26-24 κι έτσι ζευγάρωσαν τις νίκες τους επί των «πρασίνων» !

Τα σετ: 25-17, 25-16, 26-24.