Πικρή ήττα για την Άστον Βίλα με θύτη την Μπράιτον (1-0)

Ειδήσεις Ποδόσφαιρο

Πληγωμένη έρχεται στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τον δεύτερο ημιτελικό του Europa Conference League η Άστον Βίλα! Η ομάδα του Ουνάι Έμερι δεν ήταν καλή και γνώρισε δεύτερη στη σειρά ήττα, αφού μετά την τεσσάρα από τον Ολυμπιακό, ηττήθηκε 1-0 στο «Άπεξ» από την ανώτερη σε όλο το ματς Μπράιτον.

Αγχώνονται πλέον για την τετράδα οι «Villains», οι οποίοι βρίσκονται στο +7 από την Τότεναμ, η οποία έχει όμως και δύο αγώνες λιγότερους, ενώ την ίδια ώρα έχασαν τον Ρότζερς με τραυματισμό και μένει να φανεί αν το πρόβλημά του είναι σοβαρό.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Μπράιτον ήταν καθόλα ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Με τον Αντίγκρα να κάνει τρομερή εμφάνιση και να είναι ο κινητήριος μοχλός, οι γηπεδούχοι απειλούσαν διαρκώς την εστία του Όλσεν, ο οποίος έκανε μεγάλο ματς και κατέβασε τα ρολά.

Οι «γλάροι» κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο, είχαν περιορίσει στο έπακρο τους Γουότκινς-Ντιαμπί και φάνταζε θέμα χρόνου να βρουν το γκολ. Τα λεπτά περνούσαν, όμως, και αυτό δεν ερχόταν, ενώ ανησύχησαν μόλις μια φορά στο ματς όταν η σουτάρα του Κας από τα 25 και βάλε μέτρα πέρασε λίγο άουτ.

Η υπεροχή και πίεση των γηπεδούχων μετουσιώθηκε τελικά σε γκολ, όταν ο Αντίγκρα κέρδισε πέναλτι. Ο… άχαστος φέτος με 13/13 εκτελέσεις Ζοαό Πέδρο πήρε την μπάλα, αλλά νικήθηκε από τον Όλσεν. Ωστόσο, ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής εκτέλεσε για το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στο 87ο λεπτο.